Ekspozycja ukazuje jedno z głównych zajęć górali pienińskich, jakim był wypas owiec oraz związane z nim zwyczaje i obrzędy. Szereg archiwalnych i współczesnych fotografii, eksponaty oddające wnętrze szałasu – bacówki: kotły, gielety, czerpaki, formy na oscypki, dzwonki pasterskie, laski - palice, składają się na całą wystawę.

Na tle historii łemkowskiej grupy etnograficznej zwanej Rusinami Szlachtowskimi, która do 1947r. zamieszkiwała sąsiadujące ze Szczawnicą wioski: Szlachtową, Jaworki, Białą i Czarną Wodę zaprezentowano główne zajęcia, którymi poza rolnictwem i pasterstwem zajmowała się ta ludność: druciarstwo, wyplatanie koszyków, wyrób drewnianych pudełek, przetaków i wypalanie wapna.

Wystawa prezentuje kilkadziesiąt prac artysty. Można obejrzec  pejzaże górskie oraz  architekturę wielu zakątków Polski – od góralskich, mazurskich chat poprzez połemkowską cerkiew, Starówkę Krakowską, przebogate barokowe wnętrze Sanktuarium w Świętej Lipce, po Plac Dietla w Szczawnicy,  a także  unikatowe zespoły architektoniczne Europy: Zamek w Rumunii, Plac św. Marka w Wenecji , Rynek w Pradze Czeskiej. Niezwykle oryginalna jest wielkoformatowa Panorama Centrum Warszawy.

Szczawnickie zdrojowisko, szybko rozwijające się od połowy XIX wieku, aby przyciągać więcej gości musiało zadbać o odpowiednią reklamę. Reklamowało się na klika sposobów. Najbardziej rozpowszechnioną metodą było zamieszczanie ogłoszeń w prasie, zarówno codziennej (Czas, Ilustrowany Kurier Codzienny), jak i specjalistycznej (Przegląd Lekarski). Jedna z najwcześniejszych reklam Szczawnickiego Zakładu Zdrojowego  pojawiła się w maju 1850 roku w Czasie.

Wystawa poświęcona znakomitemu malarzowi-portreciście, poecie rodem ze Szczawnicy Janowi Salamonowi była jednym z wydarzeń obchodów Jubileuszu 200 lat Uzdrowiska Szczawnica.
W Galerii Pijalni Wód zaprezentowano prace i dokumenty z kolekcji prywatnych, w większości nie znane szerszej publiczności, portrety ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa a także dokumenty (listy, rękopisy, zdjęcia) i prace ze zbiorów Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy.

Strona wykorzystuje pliki cookie.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem