Jan Matejko (1838 – 1893) to najwybitniejszy polski malarz historyczny XIX wieku. Jego obrazy historyczne, a właściwie historiozoficzne (przedstawiały całą koncepcję rozumienia procesów historycznych) spełniały taką funkcję, którą w społeczeństwach wolnych pełniła publicystyka i edukacja państwowa
Artystka w swojej twórczości posługuje się zarówno olejem, akrylem jak i temperą. Tematem wiodącym jej obrazów jest natura, jej piękno uchwycone podczas podróży po Australii, Nowej Zelandii; pełne egzotyki kwiaty. Inspiruje ją również sama kobieta. Postacie aborygenek, korsykanek, portrety bliskich: matki, córek równie często występują w pracach Teresy Ł. Tonar. Twórczość malarki pełna wyrazistych kolorów, tchnie radością i optymizmem.
Artystka wystawiała swoje prace w Polsce i w Austrii, m.in. w Galerii Kandinsky w Wiedniu. Wystawie zorganizowanej w naszej Galerii przyświecało motto - myśl Ralfa Emersona: ”Kwiaty są uśmiechem ziemi”.
Stadniccy to stary małopolski ród, którego korzenie sięgają XIV wieku. Wywodzą swoje nazwisko z dziedzicznej wsi Stadniki, położonej w okolicach Bochni i Dobczyc nad rzeką Szreniawą. Pieczętują się herbem Śreniawa bez krzyża (Drużyna).
W XV wieku ród rozgałęził się na dwie linie: Żmigrodzką i ze Stadnik. Z tej drugiej linii wywodzi się gałąź nawojowska, których dobra graniczyły ze Szczawnicą.