„Twórcy skupieni w szczawnickim oddziale TPSP wypowiadają się w różnorodnych , niekiedy unikatowych formach artystycznych, ale zawsze u podnóża twórczości kryje się niepowtarzalny klimat pienińskiej przyrody i wolnośc , jaką daje przestrzeń, zmiennośc i natura. To Pieniny są ich natchnieniem i inspiracją.”
Anna Malinowska Prezes TPSP oddz. w Szczawnicy

Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt fotografii Pienin .Poetyckie podejście artysty do tematyki pienińskiego krajobrazu świetnie korespondowało z przypisanym do każdej fotografii  cytatem z literatury, w szczególności  fragmentami utworów poetyckich Jana Salamona i Michała Słowika-Dzwona oraz Trylogii „Na wysokiej połoninie” Stanisława Vincenza.

Stare dłubanki – łodzie flisackie, pierwszy sztandar flisaków z godłem Polski i wizerunkiem św. Kingi, moździerz, z którego wypalano na wiwat podczas spływu, dziesiątki fotografii, grafik i dokumentów zgromadzono na wystawie prezentującej historię flisactwa na Dunajcu. Największa część ekspozycji poświęcona została spływowi przełomem Dunajca - największą atrakcji pobytu w Pieninach.

Ekspozycja o charakterze edukacyjnym przygotowana we współpracy z Nadleśnictwem Krościenko wprowadza w bogaty świat pienińskiej i  beskidzkiej natury prezentując unikatowe gatunki ptaków charakterystycznych dla tych regionów. Dzięki wystawie dowiadujemy się m.in.: gdzie można dziś jeszcze spotkac i usłyszec  głuszca i cietrzewia, jakie zwyczaje mają te piękne ptaki oraz co robić , żeby te zagrożone gatunki chronić.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Pienińskim prezentuje prace artystów ludowych m.in.: Andrzeja Gałka, Marii Raczyńskiej, Józefa Bieńka, Ireny Makowy oraz tworzącej obecnie, szczawnickiej artystki  Anny Madei. Temat legendarnych zbójników nierozerwalnie związany z historią i tradycją Karpat oraz niezwykle rzadka już dziś forma malarstwa na szkle stanowią o oryginalności tej ekspozycji.

Strona wykorzystuje pliki cookie.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem