„Twórcy skupieni w szczawnickim oddziale TPSP wypowiadają się w różnorodnych , niekiedy unikatowych formach artystycznych, ale zawsze u podnóża twórczości kryje się niepowtarzalny klimat pienińskiej przyrody i wolnośc , jaką daje przestrzeń, zmiennośc i natura. To Pieniny są ich natchnieniem i inspiracją.”
Anna Malinowska Prezes TPSP oddz. w Szczawnicy
Roma Rymszewicz-Ranz ukończyła ASP w Poznaniu (1991 r.) uzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni gobelinu prof. Urszuli Plewki-Schmidt na wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby oraz w Pracowni Designu prof. Rajmunda Hałasa na Wydziale Architektury Wnętrz i Designu. Swoje prace wprezentowala wielokrotnie na wystawach w Polsce i zagranica m.in. w Paryżu.
Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt fotografii Pienin .Poetyckie podejście artysty do tematyki pienińskiego krajobrazu świetnie korespondowało z przypisanym do każdej fotografii cytatem z literatury, w szczególności fragmentami utworów poetyckich Jana Salamona i Michała Słowika-Dzwona oraz Trylogii „Na wysokiej połoninie” Stanisława Vincenza.
Stare dłubanki – łodzie flisackie, pierwszy sztandar flisaków z godłem Polski i wizerunkiem św. Kingi, moździerz, z którego wypalano na wiwat podczas spływu, dziesiątki fotografii, grafik i dokumentów zgromadzono na wystawie prezentującej historię flisactwa na Dunajcu. Największa część ekspozycji poświęcona została spływowi przełomem Dunajca - największą atrakcji pobytu w Pieninach.
Ekspozycja o charakterze edukacyjnym przygotowana we współpracy z Nadleśnictwem Krościenko wprowadza w bogaty świat pienińskiej i beskidzkiej natury prezentując unikatowe gatunki ptaków charakterystycznych dla tych regionów. Dzięki wystawie dowiadujemy się m.in.: gdzie można dziś jeszcze spotkac i usłyszec głuszca i cietrzewia, jakie zwyczaje mają te piękne ptaki oraz co robić , żeby te zagrożone gatunki chronić.
Wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Pienińskim prezentuje prace artystów ludowych m.in.: Andrzeja Gałka, Marii Raczyńskiej, Józefa Bieńka, Ireny Makowy oraz tworzącej obecnie, szczawnickiej artystki Anny Madei. Temat legendarnych zbójników nierozerwalnie związany z historią i tradycją Karpat oraz niezwykle rzadka już dziś forma malarstwa na szkle stanowią o oryginalności tej ekspozycji.