"Mistrz i uczeń" - wystawa rzeźby ludowej Henryka Zachwiei "Baltazara" oraz Marka Dziedziny

Nowa wystawa w Galerii Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy wpisuje się w organizowany przez Grupę Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica oraz Fundację Andrzeja Mańkowskiego cykl wydarzeń, promujących lokalne tradycje i kulturę. Ekspozycja prezentuje dorobek szczawnickich artystów rzeźbiarzy, zmarłego w 2014 roku Henryka Zachwiei „Baltazara” oraz jego siostrzeńca Marka Dziedziny. Wystawa dowodzi, jak ważna dla zachowania autentycznej kultury regionalnej jest niedoceniana dziś często relacja mistrz – uczeń, oparta na naturalnym przyswajaniu idei twórczych i tajników rzemiosła artystycznego.

Henryk Zachwieja „Baltazar” (1952-2014) - rzeźbiarz tworzący w drewnie rzeźby pełne, plenerowo-monumentalne oraz płaskorzeźby. Malował także obrazy olejne i na szkle. Twórca niepokorny, o oryginalnej wyobraźni i wielkiej pomysłowości. Jego twórczość charakteryzują eksperymenty twórcze, odkrywanie nowych możliwości tkwiących w rzeźbiarstwie i nieustające zaskakiwanie widza. Tematyką jego prac były głównie motywy góralskie, religijne, świąteczne i dawne, ludowe legendy. Jego prace zdobią wnętrza kościołów i kaplic (m.in. kapliczki na Sewerynówce w Szczawnicy). Znajdują się także w zbiorach muzeów oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Henryk Zachwieja brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Był laureatem wielu konkursów. Należał do Klubu Twórczego szczawnickiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Stowarzyszenia Artystów Pienińskich i Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Marek Dziedzina - urodzony w 1978 r. w Szczawnicy, od dziecka związany z góralską muzyką i rzemiosłem. Muzykę wpoił mu jego ojciec, a muzyczne pasje realizuje dziś jako basista w kapeli góralskiej „Zbójnicka”. Przygodę z rzeźbą ludową rozpoczął w warsztacie swojego wujka - Henryka Zachwiei, gdzie od najmłodszych lat przyglądał się procesowi twórczemu i z zachwytem chłonął rzeźbiarskie tajniki. Jednak dopiero po śmierci wuja, kiedy odziedziczył po nim warsztat i dłuto sam zaczął rzeźbić, co szybko okazało się być jego kolejną pasją. Od 2016 r. Marek Dziedzina należy do szczawnickiej filii stowarzyszenia TPSP, które zorganizowało pierwszą wystawę jego prac połączoną z konkursem, w którym otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii rzeźba za „Chrystusa w koronie”. W 2018 roku na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, został odsłonięty krzyż legionistów Piłsudskiego autorstwa Marka Dziedziny. Ponadto jego prace zdobią wiele kolekcji prywatnych.

Autor: TH

Galeria zdjęć

Strona wykorzystuje pliki cookie.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem