Pieniny w sztuce

Ekspozycja obejmuje prace artystów o zróżnicowanym dorobku artystycznym, związanych na co dzień z ważnymi ośrodkami akademickimi i artystycznymi w różnych częściach Polski. Łączy ich fascynacja i zainspirowanie regionem Pienin, jego przyrodą i kulturą.

Wystawa jest interesującą również ze względu na prezentację różnorodnych technik plastycznych: akwareli, pasteli, rysunku i grafiki.

Już od najbliższej soboty- 28 kwietnia, w ramach wystawy będzie można obejrzeć, jak również nabyć, prace Zdzisława Wiatra, Adama Rokowskiego, Anny Glińskiej -Kupczyk, Tatiany Tokarczuk-Bałżusiak oraz znakomitego akwarelisty Michała Suffczyńskiego.

Anna Glińska Kupczyk - grafika/rysunek
Adam Rokowski - rysunek
Michał Suffczyński - akwarela/ rysunek
Tatiana Tokarczuk-Błażusiak - akwarela
Zdzisław Wiatr - grafika

Wystawa z możliwością nabycia prac

 

Anna Glińska-Kupczyk

Urodzona 15 grudnia 1981 roku w Częstochowie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na specjalizacji ceramika. Studia na Akademii Jana Długosza w Częstochowie na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych , dyplom artystyczny z malarstwa sztalugowego u profesora Leona Macieja oraz z grafiki warsztatowej u doktora habilitowanego Zdzisława Wiatra w 2006 roku. Kontynuacją studiów magisterskich były studia podyplomowe Wiedza o Kulturze na rodzimej uczelni – ukończone w 2008 roku.
W latach 2009-2010 nauczyciel Sztuki w Szkole Podstawowej nr. 22 w Częstochowie. 2010 - 2011 nauczyciel Wiedzy o Kulturze Technicznych Zakładach Naukowych.
Od 2011 - 2017 asystent, w Katedrze Grafiki Instytutu Sztuk Pięknych Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Od 2017 roku pracuje jako nauczyciel oligofrenopedagog
z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i dziećmi z autyzmem.
Uczestniczyła w ponad 40 wystawach: zbiorowych w kraju i za granicą
w tym zrealizowała 8 wystaw indywidualnych. Od roku 2012 z prof. Zdzisławem Wiatrem organizowała oraz prowadziła plenery studentów Kierunku Grafika w „Muzycznej Owczarni” w Jaworkach. W tym samym czasie organizowała 6 wystaw poplenerowych studenckich prac graficznych rysunkowych i malarskich w „Galerii Pijalni Wód Mineralnych” w Szczawnicy. Zorganizowała również dużą wystawę Ślady Czarnego Kota i Ślady Czarnego Kota Dwa
w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie , w której wzięła udział grupa studentów AJD jak również artyści z innych Uczelni w Polsce. Druga edycja objęła prace 110 twórców z kraju i zagranicy. Organizowała wystawę grafiki warsztatowej w Miejskim Domu Kultury
w Radomsku, współorganizowała międzynarodowe spotkanie artystyczne Ślad w Galerii Wiatrak w Jaworkach. Jest partnerem międzynarodowego projektu artystycznego „Topografia/ Topos Wolności” – „Śląski Kafka” ”, którego kulminacją było otwarcie wystawy w Galerii Szyb Wilson w Katowicach 8 kwietnia 2016 roku, (uczestnikami byli studenci kierunku z całej Polski i zagranicy w tym kierunku Grafika AJD). W 2016 odbyła staż na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni prof. Jana Szmatlocha. Zrealizowała Projekt Badawczy dla Młodych z środków na działalność statutową w roku 2016, oraz jest członkiem zespołów projektów badawczych w roku 2017. Zrealizowała wyjazd w celu prowadzenia zajęć, w ramach programu ERASMUS+ w roku 2016.

Adam Rokowski

Urodzony w 1977 r. Studia w Instytucie Plastyki WSP w Częstochowie (obecnej Akademii im. Jana Długosza), dyplom w pracowni malarstwa prof. Wincentego Maszkowskiego, obroniony z wyróżnieniem w 2002 roku.
W latach 2009-2012 uczestnik Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2015 roku Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie obronił pracę doktorską pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka.
Współautor cyklicznej ogólnopolskiej wystawy i konkursu Biennale Młodych Piękne Sztuki w MDK w Radomsku, wystawy grafiki i rysunku Ślady Czarnego Kota w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie oraz interdyscyplinarnego projektu Czytelnia Szkicowników.
Współpracuje przy projekcie artystycznym Świat w obrazie - Andrew Wyeth 1919-2017.
Zorganizował 12 wystaw indywidualnych, wziął udział ponad 40 wystawach zbiorowych.
W Instytucie Sztuk Pięknych AJD w Częstochowie prowadzi pracownię technologii malarstwa.
Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę i ilustrację.
www.adamrokowski.pl

Michał Suffczyński

Absolwent wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i University of Detroit Mercy. Stypendysta Fundacji Residenza Universitaria Internazionale (Rzym 1990) i Rządu Republiki Włoch (Perugia 1991, Siena 1997). Dyplom - projekt Galerii Sztuki Współczesnej.
W latach 2000-2008 asystent, obecnie adiunkt w Pracowni Rysunku, malarstwa i rzeźby Architektury Politechniki Warszawskiej. Doktorat: „Rysunek strukturalny w prezentacji przestrzeni architektonicznej” został wyróżniony nagrodą Ministra Infrastruktury (promotor: prof. dr hab.inż.arch. Lech Kłosiewicz).
Twórca ilustracji w technikach rysunkowych i akwareli dla mediów, agencji reklamowych, firm architektonicznych i kolekcji prywatnych. Autor panoramy centrum Warszawy dla Cushman&Wakefield. Jeden z założycieli Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Prezentuje prace w galeriach sztuki w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Gdańsku, Krakowie oraz w Zakopanem w pracowni Jana Karpiela Bułecki.
Uczestnik międzynarodowych warsztatów urbanistycznych w Brukseli, Kairze, Berlinie, Bukareszcie i Sankt Petersburgu (współpraca z Duany Plater-Zyberk & Company), plenerów malarskich w Kazimierzu nad Wisłą, Toruniu, Arezzo i na Sycylii oraz wystaw zbiorowych i indywidualnych.

Dr inż. arch. Tatiana Tokarczuk-Błażusiak

Architekt krajobrazu, wykładowca na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Pienińskich i wielickiego Art-Klubu. Maluje techniką akwareli i pasteli. Inspiracji poszukuje w pięknie natury, jej wielkich i małych dziełach. Brała udział w ponad dwudziestu wystawach zbiorowych oraz zaprezentowała swoje prace na 10 wystawach indywidualnych. Obrazy w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Zdzisław Wiatr

ur. 8. kwietnia 1960 w Głubczycach. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki- w Katowicach w latach 1981-86. Dyplom z wyróżnieniem.
W latach 1986-87 stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od roku 1987 nauczyciel akademicki w Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, obecnie prof. nadzwyczajny w Instytucie Sztuk Pięknych.
Ilustrator, projektant opracowań graficznych książek, w tym ok. 50 opracowań graficznych, min. dla: miesięcznik Res Publica, Oficyny Wydawniczej „Errata" w Warszawie, Instytutu Sztuki PAN oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Uczestniczył w 250 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz zrealizował ok. 50 wystaw indywidualnych krajowych i zagranicznych. Laureat nagród i wyróżnień.

Strona wykorzystuje pliki cookie.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem