Anna Madeja urodziła się w Mszanie Dolnej. Od lat mieszka i działa w Szczawnicy, gdzie wspólnie z mężem, rzeźbiarzem Józefem Madeją stworzyli nasycony niepowtarzalną atmosferą artystyczną dom oraz galerię sztuki, otwarte dla turystów i kolekcjonerów sztuki ludowej. Tematem prac Anny Madei są zwyczaje góralskie, legendy i baśnie, artystka często sięga po tematykę sakralna.

Jej dzieła, o sugestywnym, łatwo rozpoznawalnym stylu znaleźć można w muzeach etnograficznych, m.in. w Toruniu. Artystka wielokrotnie brała udział w wystawach i plenerach zarówno w Polsce, jak i za granicą: w Niemczech, Szwecji, Izraelu, na Słowacji i Węgrzech. Co roku w witkiewiczowskiej „Jaszczurówce” w Zakopanem prezentuje swoje prace wraz z innymi artystami. Kilka prac artystki zostało podarowanych papieżowi Janowi Pawłowi II.

Anna Madeja jest ponadto niestrudzoną propagatorką trudnej sztuki malarstwa na szkle. W ramach organizowanych warsztatów przekazuje swoją wiedzę i umiejętności niezliczonej liczbie młodych adeptów sztuki, przyciągając dzieci i młodzież swoją charyzmatyczną osobowością.

Artystka została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi za całokształt pracy twórczej. Wyróżniono ją również medalem im. Józefa Szalaya oraz honorową odznaką Jurajskiej Izby Gospodarczej. Malarka uczestniczyła w wielu konkursach, niejednokrotnie zdobywała nagrody i wyróżnienia. Należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Szczawnicy, przez jedną kadencję była jego prezesem.

Strona wykorzystuje pliki cookie.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem