200 lat Uzdrowiska Szczawnica

 


Zapraszamy do Galerii Wód Mineralnych mieszczącej się tuż nad Pijalnią Wód Mineralnych Plac Dietla 7, Szczawnica

Szczawnica jest miejscowością turystyczną na południu Polski, gdzie znajduje się jedno z najpopularniejszych uzdrowisk kraju. Już w XVI wieku znane były źródła lecznicze znajdujące się w tym miejscu. Pierwsi kuracjusze przybywali na leczenie do wód w latach 80-tych XVIII stulecia.
Z 1811 roku pochodzi pierwszy dokument, który informuje m.in. o istniejącej infrastrukturze uzdrowiskowej. Od tego momentu można mówić o Uzdrowisku Szczawnica.

Pod koniec lat 20-tych XIX wieku dobra szczawnickie nabywają Józefina i Stefan Szalayowie, z pochodzenia Węgrzy. Ich syn, Józef Stefan,  stworzył podwaliny dalszego funkcjonowania Uzdrowiska. Za jego czasów uregulowano źródła i stworzono warunki do rozwoju turystyki leczniczej.

Po śmierci Józefa Szalaya, kurort został na mocy testamentu przejęty przez krakowską Akademię Umiejętności. Jest to etap pewnej stagnacji i zastoju w rozwoju miejscowości.
W 1909 roku tereny wraz z uzdrowiskiem nabywa Adam hr. Stadnicki. Jego działalność to największa prosperita tego miejsca. W tym czasie kurort z powrotem stał się miejscem, gdzie przybywali na leczenie i w celach towarzyskich goście z całego świata.

Po II wojnie światowej, w 1948 roku, Uzdrowisko Szczawnica zostało upaństwowione. Dopiero w 2005 roku potomkowie rodu Stadnickich odzyskali swoją dawną własność.

W związku z obchodami dwustuletniej rocznicy powstania kurortu w Szczawnicy mamy zaszczyt zaprezentować Państwu w budynku Muzeum Uzdrowiska wystawę ukazującą historię miejscowości. Można na niej zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, które łączą się z XIX i XX-wiecznymi zabiegami leczniczymi. Udało nam się zgromadzić cenne zbiory kuracyjne. Obok gablot wystawienniczych i zabytków umieściliśmy wiele ciekawych informacji dotyczących Uzdrowiska Szczawnica.

Serdecznie zapraszamy!

Strona wykorzystuje pliki cookie.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem